Suomen Cup 2026
Suomen Cup vuonna 2026
Suomen Cupissa on mukana huimat 10 osakilpailua, joiden tulokset lasketaan yhteen alla olevan taulukon mukaisesti.
U9 | U11 | U13 | U15 | U17 | U19 | AVOIN | AG | ||
9.5.2026 | Duathlon |
|
| SS | SS | S | S | S | S |
31.5.2026 | Ruukki |
|
|
|
|
|
|
| S |
6.6.2026 | Kuusijärvi | SS | SS | SS | SS | S | S | S | S |
13.6.2026 | Pirkkala | Lasten | Lasten | Lasten |
|
|
|
|
|
27.6.2026 | Vierumäki |
|
|
| SS | SS |
|
|
|
10-11.7.2026 | Joroinen | Lasten | Lasten | Lasten | SS | SS | SS | PM | PM |
25.7.2026 | Turku |
| SS | SS | SS | SS | SS |
|
|
2.8.2026 | Espoo City | SS | SS | SS | SS | SS | SS | SS | SS |
15.8.2026 | Oittaa | SS | SS | SS | SS | SS | OM | OM | OM |
29.8.2026 | Saimaa |
|
|
|
| S | OM | OM | OM |
Kisoja | 5 | 6 | 7 | 7 | 8 | 7 | 6 | 7 | |
Lasketaan | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | |
SS=suprsprint | |||||||||
S=pikamatka | |||||||||
OM=perusmatka | |||||||||
PM=puolimatka | |||||||||
Suomen Cupin palkinnot
Avoin sarja
Suomen Cupin avoimessa sarjassa jaetaan rahapalkinnot kolmelle parhaalle urheilijalle. Pisteitä laskettaessa avoimeen sarjaan kuuluvat myös 17- ja 19-vuotiaat urheilijat silloin, kun he kilpailevat samassa lähdössä aikuisten kanssa. Näin parhaat urheilijat palkitaan ikäluokasta riippumatta.
Esimerkiksi 19-vuotias urheilija voi voittaa sekä avoimen sarjan että oman ikäluokkansa rahapalkinnon.
Rahapalkinnot
700 €
500 €
400 €
U19-sarja
U19-sarjan voittajat saavat rahapalkinnon.
Rahapalkinto
400 €
Juniorisarjat (U11–U19)
Kolme parasta urheilijaa sarjoissa U11–U17 palkitaan puisilla pokaaleilla. U19-sarjassa toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet urheilijat palkitaan puisilla pokaaleilla.
AG-sarjat (Age Group)
AG-sarjojen parhaat palkitaan syksyllä 2026 järjestettävässä Triathlongaalassa yhdessä seurakilpailujen voittajien kanssa.
Pisteenlasku
Cupin pisteenlasku on päivitetty World Triathlonin standardien mukaiseksi. Kilpailun voittaja saa 100 pistettä, minkä jälkeen seuraavien sijoitusten pistemäärä vähenee aina 7,5 % edellisen sijoituksen pistemäärästä.
Seurakilpailu
Seurakilpailussa lasketaan yhteen 20 parhaan urheilijan:
avoimen sarjan pisteet
lasten ja nuorten sarjojen pisteet
U17- ja U19-sarjoissa seurakilpailun pisteytys perustuu nuorten sarjojen tuloksiin, ei avoimen sarjan tuloksiin.
Toisena kokonaisuutena seurakilpailussa ovat AG-ikäluokat, joissa kaikkien suomen cupin ikäsarjojen kilpailijoiden pisteet lasketaan yhteen. Suomen Cupissa AG-ikäluokat ovat 19-29, 20-29, 30-39 jne. Kustakin ikäluokasta huomioidaan 20 parhaan pisteen.
Pisteet sijoituksista:
sija | pisteet |
1 | 100,0 |
2 | 92,5 |
3 | 85,6 |
4 | 79,1 |
5 | 73,2 |
6 | 67,7 |
7 | 62,6 |
8 | 57,9 |
9 | 53,6 |
10 | 49,6 |
11 | 45,9 |
12 | 42,4 |
13 | 39,2 |
14 | 36,3 |
15 | 33,6 |
16 | 31,1 |
17 | 28,7 |
18 | 26,6 |
19 | 24,6 |
20 | 22,7 |
21 | 21,0 |
kaikki loput | 20,0 |
© Suomen Triathlonliitto
Tulokset 2025
TYTÖT 9 V | ||
1 | Silvia Schlegel | 300,00 |
2 | Essi Suutarinen | 264,15 |
3 | Kerttu Ranta | 192,50 |
4 | Liisi Ruissalo | 173,21 |
5 | Lilja Koikkalainen | 171,13 |
6 | Sivi Tarvainen | 79,15 |
POJAT 9 V | ||
1 | Mikael Tervajoki | 278,06 |
2 | Ovaska Maxim | 200,00 |
3 | Juho Haapalainen | 185,56 |
4 | Peetu Heiskanen | 185,00 |
5 | Nicolas Tanskanen | 100,00 |
6 | Kaapo Mustonen | 92,50 |
7 | Olli Soljassalo | 85,56 |
8 | Armas Kärki | 79,15 |
9 | Wille Junnila | 73,21 |
9 | Erik Rantamäki | 73,21 |
TYTÖT 11 V | ||
1 | Velma Kössi | 300,00 |
2 | Liina Lehtonen | 277,50 |
3 | Iia Hannula | 263,63 |
4 | Anni Uuspelto | 237,92 |
4 | Vilja Tunnila | 237,92 |
6 | Lola Monte | 203,57 |
7 | Ella Palola | 164,71 |
8 | Ellen Anttonen | 155,14 |
9 | Tyyne Rintala | 115,63 |
10 | Marjaana Salo | 79,15 |
POJAT 11 V | ||
1 | Mauri Ronkanen | 300,00 |
2 | Sisu Sinko | 285,56 |
3 | Henri Kaila | 285,00 |
4 | Atte Savolainen | 250,79 |
5 | Väinö Holopainen | 250,27 |
6 | Eetu Hämäläinen | 244,85 |
7 | Anssi Teho | 231,98 |
8 | Daniel Turunen | 215,92 |
9 | Otso Mannonen | 169,48 |
10 | Topias Tolvanen | 115,88 |
TYTÖT 13 V | ||
1 | Mette Mäenpää | 400,00 |
2 | Venla Sinko | 370,56 |
3 | Siina Savolainen | 370,00 |
4 | Mimmi Koivisto | 363,63 |
5 | Netta Turunen | 304,71 |
6 | Kielo Lauhakari | 299,70 |
7 | Vivian Lahti | 276,78 |
8 | Tyyne Kärki | 251,32 |
9 | Aada Hannula | 250,56 |
10 | Vera Monte | 141,79 |
POJAT 13 V | ||
1 | Viljami Väyrynen | 400,00 |
2 | Emil Ruissalo | 377,50 |
3 | Markus Tervajoki | 363,63 |
4 | Väinö Hautakoski | 356,13 |
5 | Edvin Kervinen | 305,64 |
6 | Niilo Kinnunen | 278,02 |
7 | Eemil Kärkkäinen | 204,42 |
8 | Hendrik Mäihäniemi | 153,28 |
9 | Tristan Inciarte Villaverde | 112,22 |
10 | Jonathan Halme | 79,15 |
TYTÖT 15 V | ||
1 | Roosa Teho | 470,56 |
2 | Vilma Hautamäki | 455,56 |
3 | Emmi Hämäläinen | 430,42 |
4 | Janna Turunen | 429,42 |
5 | Mette Borremans | 400,00 |
6 | Taimi Elo | 361,93 |
7 | Sandra Iskari | 338,36 |
8 | Viola Holopainen | 331,61 |
9 | Ursula Immonen | 319,89 |
10 | Elsa Pomrén | 296,80 |
POJAT 15 V | ||
1 | Otto Vesikansa | 500,00 |
2 | Aaro Sipilä | 442,21 |
3 | Elias Kleemola | 428,33 |
4 | Elmo Miettinen | 263,63 |
5 | Väinö Koivu | 225,56 |
6 | Vertti Kaipio | 203,57 |
7 | Aleksej Kireev | 178,06 |
8 | Onni Koikkalainen | 125,66 |
9 | Denis Klishov | 100,00 |
10 | Robert Fröjdö | 92,50 |
TYTÖT 17 V | ||
1 | Emilia Mäntyharju | 442,25 |
2 | Eerika Tiihonen | 404,71 |
3 | Sofia Hämäläinen | 392,50 |
4 | Vilma Koivula | 363,06 |
5 | Aino Hurmansalo | 293,28 |
6 | Ellen Fröjdö | 267,72 |
7 | Jade Kemppainen | 265,71 |
8 | Enni Kataja | 250,79 |
9 | Edith Ronkainen | 228,35 |
10 | Emma Haka-risku | 92,50 |
POJAT 17 V | ||
1 | Henri Källström | 563,06 |
2 | Santeri Palvanen | 458,99 |
3 | Riku Frilander | 414,98 |
4 | Leo Kervinen | 400,00 |
5 | Johannes Strömsholm | 377,50 |
6 | Luka Ranne | 373,35 |
7 | Aarre Tuikkala | 237,92 |
8 | Toivo Koivu | 179,15 |
9 | Elias Vähä-Ypyä | 152,35 |
10 | Leevi Korkka | 135,44 |
TYTÖT 19 V | ||
1 | Filippa Kokki | 477,50 |
2 | Minea Kankkonen | 429,94 |
3 | Misella Suvitie | 410,04 |
4 | Nenna Mäkinen | 392,50 |
5 | Rebecka Backholm | 385,75 |
6 | Anni Luhtanen | 380,70 |
7 | Aino Liljeberg | 325,39 |
8 | Kaisa Keränen | 200,00 |
9 | Martta Lehtinen | 131,15 |
10 | Neela Notkonen | 85,56 |
POJAT 19 V | ||
1 | Alex Sundstedt | 500,00 |
2 | Riku Rissanen | 378,06 |
3 | Lauri Huhtanen | 357,21 |
4 | Saku Aro | 323,00 |
5 | Onni Venäläinen | 270,60 |
6 | René Vuorio | 270,56 |
7 | Leo Kervinen | 178,06 |
8 | Kalle Pesälä | 92,50 |
9 | Tuomas Suikki | 85,56 |
NAISET AVOIN | ||
1 | Helena Knaapi | 477,50 |
2 | Lumi Laitinen | 422,40 |
3 | Iida Reini | 392,50 |
4 | Filippa Kokki | 331,80 |
5 | Janina Saarnio | 312,57 |
6 | Nenna Mäkinen | 311,57 |
7 | Ida Wikman | 256,33 |
8 | Rebecka Backholm | 198,41 |
9 | Anni Luhtanen | 195,83 |
10 | Maisa Tuliniemi | 192,50 |
MIEHET AVOIN | ||
1 | Veikka Saren | 500,00 |
2 | Alex Sundstedt | 456,65 |
3 | Jere Helminen | 428,33 |
4 | Akseli Ylikoski | 390,27 |
5 | Max Walther | 375,21 |
6 | Leo Kervinen | 284,43 |
7 | Pyry Paloviita | 203,57 |
8 | Johannes Strömsholm | 172,78 |
9 | Asla Suutari-jääskö | 171,13 |
10 | Aleksi Lager | 161,96 |
SUOMEN CUP SEURAT - AVOIN JA JUNIORIT | ||
1 | Triathlon Vantaa ry | 8196,70 |
2 | Turun Urheiluliitto ry | 7668,88 |
3 | triVATeam ry | 4507,10 |
4 | TDT Triathlon Club Ry | 3668,80 |
5 | TriathlonSuomi ry | 2735,18 |
6 | Tampereen Triathlon Klubi | 2294,76 |
7 | Helsinki Triathlon ry | 2191,82 |
8 | Stamina Triathlon Club ry | 1683,10 |
9 | Nastola Triathlon | 1327,19 |
10 | Triathlonteam AquaTerra ry | 1182,30 |
11 | Oulu Triathlon & Cycling ry | 1138,60 |
12 | TriathlonTeam 226 ry | 1124,90 |
13 | Gladius Kirkkonummi ry | 965,70 |
14 | Aqua Plus Triathlon ry | 876,96 |
15 | X-tri Lahti | 755,41 |
16 | SKB Racing Triathlon Team ry | 742,40 |
17 | Kajo Triathlon | 602,50 |
18 | Swimming Club Vuokatti | 579,10 |
19 | Koiviston Isku ry | 519,90 |
20 | Someron Esa ry | 500,00 |
SUOMEN CUP SEURAT AG-URHEILIJAT | ||
1 | TriathlonSuomi ry | 7937,87 |
2 | Helsinki Triathlon ry | 5952,02 |
3 | X-tri Lahti | 4270,80 |
4 | SKB Racing Triathlon Team ry | 2405,53 |
5 | Turun Urheiluliitto ry | 2166,01 |
6 | Triathlon Vantaa ry | 2058,91 |
7 | 4speed Triathlon Team ry. | 1604,25 |
8 | Stamina Triathlon Club ry | 1545,70 |
9 | Järvenpään Pyöräilijät ry | 1536,85 |
10 | Hyvinkään Pyöräilijät ry | 1236,56 |
11 | Aqua Plus Triathlon ry | 879,20 |
12 | Tawast Cycling Club ry | 808,94 |
13 | Tampereen Triathlon Klubi | 769,22 |
14 | Triathlon Club Heinola ry | 735,12 |
15 | Velo Salo ry | 639,05 |
16 | Multisport Racing ry | 617,81 |
17 | TriathlonTeam 226 ry | 562,92 |
18 | IBD Triathlon | 554,60 |
19 | WillTri ry | 541,26 |
20 | TKU Endurance | 536,00 |