Talent-joukkue

Leirit

Talent-joukkueen valinta kaudelle 2021-2022:

Talent-joukkue valitaan Suomen Cupin ja SM-kisan (15v. supersprint-kisa) sijoitusten perusteella.    

 - Suomen Cupin 11- vuotiaiden lopputulosten perusteella valitaan 2-4 parasta urheilijaa 2010 syntyneistä/sukupuoli. Näiden lisäksi voidaan valita yksittäisissä osakilpailuissa hyvin pärjänneitä.  

- Suomen Cupin 13- vuotiaiden lopputulosten perusteella valitaan 3-5 parasta urheilijaa /ikäsarja/sukupuoli. Näiden lisäksi voidaan valita yksittäisissä osakilpailuissa hyvin pärjänneitä.  

- 15- vuotiaiden sarjasta valitaan Suomen Cupin lopputulosten perusteella 3 parasta sekä SM-kisan 2 parasta (jos eivät ole samoja) /ikäsarja/sukupuoli. Näiden lisäksi voidaan valita yksittäisissä osakilpailuissa hyvin pärjänneitä.  

2006 -syntyneet siirtyvät Nuorten maajoukkueeseen  syksyn jälkeen, jos alittavat maajoukkuerajat. 

Muutoin he jatkavat talent-joukkueessa vielä kevään.  

Talent- joukkue kaudelle 2021-22:
 

Kasper Borremans                   Hyvinkää triathlon

René Vuorio                              TuUL

Niilo Aivelo                               Triathlon Vantaa

Tuomas Suikki                          TuUL

Veikka Lassila                           Triathlon Vantaa

Onni Venäläinen                      Stamina TC

Aaro Impola                              Hyvinkää triathlon

Eetu Autio                                 Triathlon Vantaa

Kaisa Keränen                           OTC

Nenna Mäkinen                       X-tri Lahti

Iina Vänttinen                          Triathlon Vantaa

Mandi Hämäläinen                  TuUL

Taija Huovinen                         Joroisten Urheilijat

Filippa Kokki                             TDT Triathlon

Annika Rantanen                     Team Manyone

Misella Suvitie                          Kajo Triathlon

Rebecka Backholm                  TuUL

Leo Kervinen                             Triathlon Vantaa

Toivo Koivu                               Stormin Teräs

Henri Källström                        Triathlon Vantaa

Aapeli Karislahti                       Tampereen Triathlon Klubi

Tuomas Lilja                              Helsinki Triathlon

Sofia Hämäläinen                    TriVateam

Lotte Borremans                      Hyvinkää Triathlon

Minttu Meskanen                    TriVateam

Emma Haka-Risku                    TriVateam

Aino Hurmansalo                     TriVateam

Vilma Koivula                            TriVateam

Emilia Mäntyharju                   Tampereen Triathlon klubi

Väinö Koivu                               Stormin Teräs

Roosa Teho                               TriVateam

Mette Borremans                    Hyvinkää Triathlom

Janna Turunen                         Joroisten Urheilijat

Vilma Hautamäki                     TriVateam

Valmentajat:
Hilla Läärä, Marika Langenoja-Suvitie ja Juuso Manninen