Suomen Triathlonliitto

Puolimatkan SM-kilpailuiden tulokset:

MYL

1

Darby Thomas

4:05:34

Turun Urheiluliitto

2

Panu Lieto

4:12:33

OTC

3

Jens Dahlman

4:13:50

Helsinki Triathlon

4

Tuukka Miettinen

4:14:21

Koiviston Isku

5

Andrey Lyatskiy

4:17:13

Club Shifting Gears

6

Joel Jokinen

4:23:00

Xtri Lahti

7

Juha Laitinen

4:26:18

SSU-Triathlon

8

Pasi Hautamäki

4:26:46

Ykspihlajan Reima

9

Ole Antti Halonen

4:27:21

Triathlon Team Kotka

10

Kai Söderdahl

4:28:51

Aqua Plus Triathlon

NYL

1

Kaisa Lehtonen

4:28:35

Triathlon Vantaa

2

Maria Söderström

4:39:09

HelTri

3

Maria Lemeseva

4:41:55

Ironman PB 09.49

4

Tiina Boman

4:47:53

Joroisten Sporttiklubi

5

Venla Koivula

4:48:50

Koiviston Isku

6

Lucia Erat

4:52:45

Joroisten Sporttiklubi

7

Sari Stenholm

4:52:48

Turun Urheiluliitto

8

Maria Kasurinen

4:53:55

Turun Urheiluliitto

9

Seija Aalto

4:54:29

HelTri

10

Suvi Lavonen

4:57:55

OTC

M18-19

1

Santeri Hänninen

5:12:14

Kittilä

2

Aksu Karima

6:36:51

Tampere

N18-19

1

Emmi Paukku

5:41:39

Pihtiputaan Tuisku

2

Vuokko Piironen

5:56:13

Perttula

M20-24

1

Juuso Manninen

4:44:34

Tampereen Juoksijat

2

Aki Hurula

4:50:34

TT-Aquaterra

3

Eetu Kauppinen

4:55:43

X-tri Lahti

4

Kimmo Lajunen

4:56:43

Triathlonteam 226

5

Erno Toroi

5:04:35

Joensuu

6

Jussi Yli-Renko

5:06:41

Rovaniemi

7

Oskari Jahkola

5:11:48

X-tri Lahti

8

Ville Laine

5:29:18

Nastola Triathlon

9

Trond Larsen

5:37:32

Folksam

10

Juho Peltola

5:42:17

Kadettitoverikunta ry

N20-24

1

Iina Lumiaho

5:04:25

TT AquaTerra

2

Jasmin Pienimäki

5:18:40

Triathlonteam 226

3

Hanna Myllynen

5:30:50

Triathlon Team 226

4

Elina Sukula

5:39:11

HelTri

5

Karoliina Welin

5:54:00

Karjalan Uimarit 69 triathlon

6

Sanna Immonen

5:57:52

Joroisten Sporttiklubi

7

Jenni-Julia Saikkonen

6:03:23

Helsinki Triathlon

8

Henna Pekki

6:03:56

Tampere

9

Noora Luokkala

6:17:44

Karjala Triathlon

10

Tanja Kyhälä

6:26:22

Espoo

M25-29

1

Antti Järvenpää

4:33:11

Triathlon Vantaa

2

Tomi Halme

4:44:25

FMR

3

Joona Tuikka

4:45:35

Helsinki Triathlon

4

Timo Tuovinen

4:50:11

Joroisten Sporttiklubi

5

Anssi Koivusalo

4:50:55

HelTri

6

Mikko Huuskonen

4:53:37

TT AquaTerra

7

Joonas Hänninen

4:54:02

TuUL Triathlon

8

Jaakko Vannemaa

4:56:22

BC Horsmankukat

9

Robson lindberg

4:58:11

Head Ambassadors

10

Mika Martikainen

5:01:54

Karjalan Uimarit -69 Triathlon

N25-29

1

Aino Luoma

4:55:41

Wasa Triathlon

2

Mirka Vahtera

4:57:26

HelTri

3

Minna Myötänen

5:09:51

HelTri

4

Julia Venesmaa

5:31:17

Helsinki Triathlon

5

Nina Hurula

5:36:45

TTAquaterra

6

Aino Itkonen

5:37:12

BC Horsmankukat

7

Anu Uhotoinen

5:40:35

Helsinki Triathlon

8

Niina Linjamäki

5:40:42

Wasa Triathlon

9

Minna Kaulamo

5:43:28

Joroisten Sporttiklubi

10

Kaisa Väisänen

5:46:12

Triathlonteam 226

M30-34

1

Aku Oja

4:28:00

Helsinki Triathlon

2

Jouni Sompi

4:33:22

Triathlon Club Heinola

3

Marcos Mölsä

4:35:02

Helsinki Triathlon

4

Paavo Hiltunen

4:37:24

TT AquaTerra

5

Janne Lehtonen

4:37:35

HyPy Triathlon

6

Arttu Saarinen

4:38:07

Turun Urheiluliitto

7

jonas blom

4:40:21

BS-PU Triathlon

8

Ville-Veikko Kykyri

4:41:26

Kälviän Tarmo

9

Markus Kaikkonen

4:44:05

Triathlon Club Heinola

10

Sami Kiehelä

4:44:09

Espoo

N30-34

1

Milka Aho

5:18:55

Wasa Triathlon

2

Riikka Tulppo

5:27:42

Team Donna Agile

3

Sanna Paavilainen

5:28:50

SKB Racing Triathlon Team

4

Sina Rasela

5:33:10

BS-PU Triathlon

5

Minna Jeronen

5:36:39

Wasa Triathlon

6

Johanna Vesa

5:41:39

Team Donna Agile

7

Sari Berggren

5:42:01

X-tri Lahti

8

Päivi Hänninen

5:43:45

Turku

9

Tarja Masalin

5:46:00

Nastola Triathlon

10

Marika Langenoja-Suvitie

5:46:21

Valkealan Kajo

M35-39

1

Kimmo Tuunanen

4:27:12

SSU-Triathlon

2

Pavel Lemesev

4:31:23

Carbobubl Team

3

janne kallio

4:31:40

Helsinki Triathlon

4

Timo Juntunen

4:34:09

Kempele

5

Arto Wallin

4:38:19

Oulun Triathlon & Cycling

6

mikko ovaska

4:39:35

Helsinki

7

Jussi Tokola

4:40:30

Hel Tri

8

Jani Kokko

4:40:39

Stamina TC

9

Timo Honka

4:41:19

Helsinki Triathlon

10

Mikko Auromaa

4:43:02

HelTri

N35-39

1

Anu Henttonen

5:12:32

Helsinki Triathlon

2

Hanna Heikkilä

5:14:24

Helsinki Triathlon

3

Taru Schroderus

5:17:27

X-tri Lahti

4

Eeva Orko

5:18:11

SKB Racing Triathlon Team

5

Niina Aho

5:20:28

Triathlonteam 226

6

Anna Alakuijala

5:21:20

Team Donna Agile

7

Terhi Nyberg

5:25:40

Espoo

8

Sanna Säkkinen

5:29:16

Oulu Triathlon & Cycling

9

Maiju Grönvall

5:32:02

Triathlon Team Kotka

10

Sanna Lassila

5:38:13

Team Digia

M40-44

1

Sami Nikkilä

4:26:10

Triathlonteam 226

2

Ami Laamo

4:27:24

Turun Urheiluliitto

3

Gisle Sjöberg

4:27:51

BS-PU Triathlon

4

Marko Nyyssönen

4:32:24

Karjalan uimarit triathlon

5

Marko Järvinen

4:39:13

GIFF Cycel

6

Pasi Laaksonen

4:42:08

Hesinki Triathlon

7

Hans Vallden

4:42:21

Helsinki Triathlon

8

Antero Manninen

4:45:03

X-tri Lahti

9

Antti Tiri

4:45:26

Triathlonteam 226

10

Jukka Vänttinen

4:47:24

Reckless Race

N40-44

1

Katja Kallioinen

4:58:13

X-tri Lahti

2

Nina Heiskanen

5:16:00

Helsinki Triathlon

3

Terhi Ranta-Ojala

5:25:05

Tampereen Juoksijat

4

Essi Pöyhönen

5:26:01

Xtri-Lahti

5

Pia Cajan

5:31:02

Turun Urheiluliitto

6

Johanna Haverinen

5:31:36

X-tri Lahti

7

Rita Virtanen

5:33:24

Joroisten Sporttiklubi

8

Essi Olives

5:34:57

Helsinki Triathlon

9

Katja Mitrunen

5:36:12

Stamina TC

10

Lea Aaltonen

5:37:59

Helsinki Triathlon

M45-49

1

Markous Einiö

4:32:02

Gladius Kirkkonummi

2

Mika Somppi

4:35:27

Nastola Triathlon

3

Tero Hyttinen

4:37:20

BS-PU

4

Jussi Kero

4:37:42

Triathlonteam 226

5

Janne Hyryläinen

4:47:54

Helsingin Jyry

6

Juha Nissinen

4:47:57

Karjalan Uimarit -69 Triathlon

7

Mika Myllö

4:48:13

Helsinki Triathlon

8

Raimo Åkerlind

4:48:32

Tampereen Triathlonklubi

9

Esa Heinonen

4:49:22

X-tri Lahti

10

Kai Heinonen

4:49:22

Porin Tarmo

N45-49

1

Sari Puumala

5:08:14

Stamina Tc

2

Niina Maisniemi

5:11:24

Helsinki Triathlon

3

Minna Laitinen

5:35:32

Navi

4

Maise Autero

5:37:00

TT226

5

Mari Nyrhinen

5:43:49

Gladius Kirkkonummi

6

Tiina Erkinaro

5:46:33

Team Donna Agile

7

Barbara Heinonen

5:49:21

Turun Urheiluliitto

8

Sarianna Nurminen

5:51:06

Helsinki Triathlon

9

Katri Vuori

5:51:20

Keravan Uimarit

10

Liisa Jaatinen

5:56:43

Helsinki

M50-54

1

Petteri Mustonen

4:39:53

Stamina TC

2

Olli Ohrankämmen

4:43:35

Gladius

3

Petteri Helanne

4:45:11

Helsinki Triathlon

4

Kai Ylä-Outinen

4:48:28

Triathlonteam 226

5

Markku Viitala

4:54:36

Aqua Plus Triathlon

6

Juha Välimäki

4:58:17

Triing Finns

7

Kari Ollikainen

4:58:55

X-tri Lahti

8

Juha Latvala

5:01:31

Wasa Triathlon

9

Jaakko Myllymäki

5:08:10

Helsinki Triathlon

10

Petri Litmanen

5:13:27

Tampereen Juoksijat

N50-54

1

Jaana Leminen-Lahdenperä

5:39:11

Arctic Triathlon Rovaniemi

2

Riikka Harjula

5:45:00

Team Active

3

Marja Parttimaa

5:49:13

Lohja

4

Teija Suuronen

5:52:29

Tampereen Juoksijat

5

Maarit Mäki-Pesola

6:04:57

Espoo

6

Mervi Savo

6:14:40

Helsinki Triathlon

7

Elina Laitinen

6:24:32

TT AquaTerra

8

Erja Alanen

6:28:11

Turun Urheiluliitto

9

Liisa Tirkkonen

6:40:20

Karjala Triathlon

10

Marketta Kurikka

6:41:10

KUTU Triathlon

M55-59

1

Jorma Väätäinen

4:55:54

Octopus/Lohja

2

Antti Ojala

4:58:37

Tampereen Triathlon Klubi

3

Timo Vuorimaa

5:09:38

Triathlon Club Heinola

4

Kari Huovila

5:10:33

HelTri

5

Ilkka Kruus

5:18:23

Helsinki Triathlon

6

Arto Helenius

5:18:31

Aquaplus Triathlon

7

Timo Naukkarinen

5:25:00

Helsinki Triathlon

8

Jorma Tirronen

5:26:39

Karjala Triathlon

9

Heikki Nummelin

5:36:51

Turun Urheiluliitto

10

Juhani Laakso

5:42:16

Felt

N55-59

1

Ritva Ylitervo

6:26:35

TT Aqua Terra Kuopio

M60-64

1

Petteri Grönholm

5:13:16

Helsinki Triathlon

2

Seppo Laitinen

5:17:02

SSU-Triathlon

3

Erkki Anunti

5:47:36

Arctic Triathlon

4

Seppo Männikkö

6:31:05

TAJUT!

5

Raimo Ekman

6:45:35

X Tri Lahti

6

Tuomo Hirvonen

7:03:26

SSU

7

Erkki Laine

7:39:34

Joroisten Sporttiklubi

8

Isto Kallio

7:49:07

HelTri

N60-64

1

Soile Väätäinen

7:17:47

Octopus Lohja

M70-74

1

Yrjö Ovarnberg

8:19:08

Stamina TC

Ensimmäinen Finntriathlon Vierumäellä

Lauantaina 28.6. kilpailtu Finntriathlon Vierumäki onnistui mainiosti. Ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi 200 osallistujaa. Kilpailumatkana oli ns. neljännesosamatka,  eli 950 metriä uintia, 45 kilometriä pyöräilyä ja 10,5 kilometriä juoksua.
- Tapahtuma järjestettiin Vierumäellä ensimmäisen kerran ja kaikki meni todella hyvin, etenkin kun olimme uudessa ympäristössä, Finntriathlonin tapahtumapäällikkö Juuso Kutvonen kommentoi.
Kilpailun voitti Tuukka Miettinen ajalla 2.01,54. Miettinen jätti toiseksi tullutta Jarmo Rissasta yli neljällä minuutilla. Kolmas oli Pasi Hautamäki.
- Uinti meni tänään todella hyvin ja pyöräily oli sen verran vahvaa, että voitto ratkesi oikeastaan jo siinä. Juoksu oli vähän varmistelua, flunssan jäljiltä vielä hengitystiet eivät ole ihan kunnossa. Reitti oli todella mukava. Seuraavaksi kisaan Joroisissa, Miettinen kommentoi.
Naisten sarjan voitti Johanna Virtanen reilun kolmen minuutin erolla Heidi Hyväriseen. Virtasen loppuaika oli 2.21,11. Kolmas oli Anni Antikainen.

Yhteystiedot

triahtlon-finlandSuomen Triathlonliitto
Toiminnanjohtaja
Marko Selin
+358 400 183 350
info(at)triathlon.fi

Suomen Triathlonliitto r.y.
c/o Marko Selin
Putkistontie 7, 37120 Nokia
Finland