Talent-joukkue

Talent - joukkueen syksyn leiri pidetään 5.-7.10.2018 Turussa (pe klo 12-su klo 12).
2003 syntyneet tulevat vielä Turun leirille, vaikka olisivatkin jo alittaneet Nuorten Maajoukkuerajat.
Kutsut lähetetään lähiaikoina.

Talent- joukkueen kevään leiri pidetään 3.-5.5.2019 Vierumäellä.

Talent- maajoukkue kaudelle 2018-2019 on valittu Nuorten Suomen Cupin ja SM-kisan (15v. supersprint-kisa) sijoitusten perusteella.  

 - Nuorten Suomen Cupin 11- vuotiaiden lopputulosten perusteella pyritään valitsemaan 2 urheilijaa 2007 syntyneistä/sukupuoli.

- Nuorten Suomen Cupin 13- vuotiaiden lopputulosten perusteella pyritään valitsemaan 3 urheilijaa /ikäsarja/sukupuoli.

- 15- vuotiaiden sarjasta valitaan Nuorten Suomen Cupin lopputulosten perusteella pyritään valitsemaan 3 parasta sekä SM-kisan 2 parasta (jos eivät ole samoja) 2004 syntynyttä/sukupuoli.

2003 syntyneistä valitaan Nuorten maajoukkueeseen Nuorten Suomen Cupin 2 parasta ja SM-kisan (supersprint) 2 parasta/sukupuoli (jos eivät ole samoja).
Valittujen pitää kuitenkin alittaa 2.-tason rajoista jompikumpi uinti tai juoksu ja toisenkin rajan on oltava vähintään 3% päässä 2.-tason rajasta (N/M17- rajat). 
He kuuluvat kuitenkin talent- ryhmään syksyn ajan ja vuodenvaihteesta alkaen joko nuorten maajoukkueeseen tai haastajaryhmään, jos eivät alita maajoukkuerajoja.

- Näiden lisäksi valmennusvaliokunta voi valita muiden näyttöjen perusteella 0-2 urheilijaa/ikäluokka/sukupuoli sekä kutsua leirille myös muita ns. haastajaryhmäläisiä ko. ikäluokasta.

· 15v-sarjassa käytetään jatkossa testeinä 200m uintia ja 1500m juoksua, jotka ovat tänä vuonna kokeilussa:
Uinti 200m Pojat 2-raja 2.35 ja 1-raja 2.28, tytöt 2-raja 2.48 ja 1-raja 2.40. 
Juoksu 1500m Pojat 2-raja 5.30 ja 1-raja 5.15, tytöt 2-raja 6.15 ja 1-raja 5.55.    

Lapsen ilmoittaminen Talent- joukkueeseen:

Jokaisen Talent-joukkueeseen kutsutun lapsen on tehtävä vielä ilmoittautuminen erikseen. Kaikkien Talent- joukkueen edustajien tulee myös kuulua seuraan ja tietonsa tulee löytyä Suomisportista,

Lapsen ilmoittaminen Triathlonliiton Talent-joukkueeseen

TALENT-JOUKKUE 2018-2019

POJAT   TYTÖT  
NimiSeuraSyntymä-vuosi NimiSeuraSyntymä-vuosi
Eetu AutioTriathlon Vantaa2007 Eevi HirsiTriathlon Vantaa2007
Antti TurunenOTC2007 Vieno TikkanenStamina TC2007
Akseli PitkänenTeiskoTriathlon2006 Anna Kerko 2007
Kasper BorremansHyvinkää triathlon2006 Elina TurunenOTC2005
Johannes AlarotuTeiskoTriathlon2006 Siiri PekkalaSimmis Wanda2005
Vilho TikkanenStamina TC2005 Meri EloStamina TC2006
Nico KuljuSimmis Wanda2006 Melissa MyllymäkiTriathlonteam 2262006
Johan FredrikssonTriathlon Vantaa2003 Ellinora OjalaCyclos Kuusamo2006
Pyry PaloviitaTriathlonteam 2262003 Saana KarttunenKUTU Triathlon2003
Esa OvaskaTriathlon Vantaa2004 Julia TuuraHyvinkää Triathlon2004
Eetu PalvanenNasTri2003 Roosa JuntunenArctic Triathlon2003
Hiski KailaNasTri2004 Helmi KöykkäTriathlon Vantaa2003
Juuso HonkanenNastTri2003 Jessica MäkinenTriathlonteam 2262004
Luukas SiitonenStamina Triathlon Club2003 Ida KontkanenTriathlonteam 2262003
Konsta PekkalaSimmis Wanda2003 Emma HietarantaWillTri2003
    Julia VänttinenTriathlon Vantaa2004