Nuorten Maajoukkue

Nuorten maajoukkueen leirit vuonna 2018-19

Nuorten maajoukkueeseen kuuluville järjestetään vuonna 2018-2019 kolme viikonloppuleiriä kotimaassa sekä keväällä ulkomaanleiri. Lisäksi ainakin osalle leireistä kutsutaan Haastajaryhmän urheilijat.
 

Nuorten maajoukkueen ja haastajaleiri  3.5.-5.5. -2019

Ilmoittautuminen on avattu:  https://www.suomisport.fi/events/aa5a1e4a-a09b-4461-8cb2-691cd9357e14

  • Viimeinen ilmoittautumispäivä on 22.3.2019
     
  • maajoukkuerajoja ja haastajaryhmän rajoja voi alittaa vielä 10.3. asti, jos haluaa päästä kevään ja kesän maajoukkueleireille mukaan.

MAAJOUKKUEVALINNAT KAUDELLE 2019

Maajoukkueet 2019:

-          Aikuiset

-          23v  1995-1999 syntyneet

-          19v  2000-2001 syntyneet

-          17v  2002-2003 syntyneet

-          Talentryhmä 2004-2007 syntyneet

-           Haastajaryhmä: 1996-2003 syntyneet
 

     Nuorten maajoukkueen valinta kaudelle 2019 

· Ikäluokista 17v, 19v ja 23v valitaan Nuorten Suomen Cupin kolme parasta urheilijaa/ikäsarja/sukupuoli sekä SM-kisojen mitalistit (17v- sarjassa pikamatkalla ja supersprint-matkalla, 19v- sarjassa ja 23v- sarjassa pikamatkalla ja olympiamatkalla).

·  2003 syntyneistä 17v- maajoukkueeseen valitaan Nuorten Suomen Cupin 2 parasta ja SM-kisan (supersprint) 2 parasta/sukupuoli.

·  Kaikkien valittujen pitää alittaa vähintään 2-tason rajoista jompikumpi uinti tai juoksu ja toisenkin rajan on oltava vähintään 3% päässä rajasta (sen sarjan rajoista, joissa tämän vuoden kilpailivat). 
Näin varmistetaan, että kaikki maajoukkueurheilijat ovat tasoltaan vähintään määrätyn tasoisia. 

    

400 m uinti 25 metrin altaassa (50 m altaassa +2 s /100 m), lähtö vedestä. Jos lähtö tapahtuu ylhäältä esim. kisassa, aikaan lisätään 2 sekunttia. Juoksutesti tehdään radalla.

      Aikuisten maajoukkueen valinta kaudelle 2019  (ITU-kisat: sprintti ja perusmatka) 

·     Valitaan SM-kisojen (sprintti ja perusmatka) 3 parasta / kv. kisojen menestyksen mukaan. Kaikkien valittujen pitää olla alittanut/ alittaa 7.10. mennessä molemmat 2-tason rajat (Miehet 400m uinti 4.40 ja 3km juoksu 9.20, naiset 5.00 ja 10.50). 

·     Lisäksi valitaan max. 2 urheilijaa/ sukupuoli, jotka ovat alittaneet uinnin 1-tason ja juoksun 2-tason rajat. 

·     Tämän lisäksi valmennusvaliokunta voi valita muiden näyttöjen perusteella 0-2 urheilijaa. 

     Haastajaryhmän valinta kaudelle 2019:
 

-Haastajaryhmään valitaan urheilijat, jotka ovat antaneet näyttöjä SM-kisoissa tai Nuorten Suomen Cupin kisoissa, mutta eivät yllä Nuorten Maajoukkueen karsintarajoihin..

-Heidän pitää kuitenkin alittaa ensi vuoden sarjansa testirajoista vähintään toisessa lajissa +3%:n taso kakkosrajasta ja toisessakin lajissa +10%:n raja kakkostavoitteesta.

 

KARSINTARAJAT 2018-2019:

  

Miehet yleinen

Miehet 23

M 19

M 17

Naiset yl.

Naiset 23

N 19

N 17

Uinti 400 m

1.TASO

4.30

4.40

4.45

4.55

4.50

5.00

5.10

5.20

 

2.TASO

4.40

4.50

5.00

5.10

5.00

5.10

5.20

5.35

Juoksu 3000 m

1.TASO

9.00

9.20

9.50

10.30

10.20

10.45

11.20

12.05

 

2.TASO

9.20

9.40

10.15

11.00

10.45

11.10

11.50

12.40


Haastajaryhmän rajat:

  

 

Miehet 23

M 19

M 17

 

Naiset 23

N 19

N 17

Uinti   

3% 2-rajasta

 

4.59.

5.09.

5.19.

 

5.19.

5.30.

5.45.

Uinti

10% 2-rajasta

 

5.19.

5.30.

5.41.

 

5.41.

5.52.

6.08.

Juoksu  

3% 2-rajasta

 

9.57.

10.33.

11.20.

 

11.30.

12.11.

13.03.

Juoksu  

10% 2-rajasta

 

10.38.

11.55.

12.06.

 

12.17.

13.01.

14.56.

 

Testiajankohdat päivitetään tänne liiton sivuille ja niistä tiedotetaan tietysti kotisivujen ja facebookin välityksellä: testitilaisuudet

Lisätietoa aiheesta saat:

Valmennuspäällikkö Mika Luoto mika.luoto@triathlon.fi

Päävalmentaja Paul Sjöholm paul.sjoholm@triathlon.fi

Nuorten maajoukkue kaudelle 2018- 2019     
Joel Af HällströmTriathlon Vantaa     
Mikko PurhonenTriathlon Vantaa     
Timi MalinenHelsinki Triathlon     
Elias KuusistoTurun Urheiluliitto     
Eetu OvaskaTriathlon Vantaa     
Reko OjalainenKouvolan uimarit     
HermanniVaasan Uimaseura     
Taimisto
Kalle TurunenOulun Triathlon Club     
Olli EloStamina TC     
Veikka SarenSomeron Esa     
Ville-Valtteri SalonenAquaplus     
Joona LehtonenAquaplus     
Johan FredrikssonTriathlon Vantaa     
Pyry PaloviitaTriathlonteam 226       
Astrid SnällTurun Urheiluliitto     
Ida KontkanenTriathlonteam 226      

Saana Karttunen
Ida Wikman

KuTu Triathlon
 
      
         
    
Haastajat:       
Julia Kekkonen             Triathlon Vantaa       
Vilho MäntyvaaraTeiskoTriathlon       
Onni JärvinenTriathlon Vantaa       
Eetu Palvanen   Nastola Triathlon       
Leevi HietanenTurun Urheiluliitto       
Tuuli JanhunenStamina TC       

Ilmoittautuminen Triathlonliiton maajoukkueeseen