Nuorten Maajoukkue

Nuorten maajoukkueen leirit vuonna 2018-19

Nuorten maajoukkueeseen kuuluville järjestetään vuonna 2018-2019 kolme viikonloppuleiriä kotimaassa sekä keväällä ulkomaanleiri. Lisäksi ainakin osalle leireistä kutsutaan Haastajaryhmän urheilijat.

Syksyn ja talven leirien alustavat ajankohdat:

  • Nuorten maajoukkueen syksyn leiri pidetään Pajulahdessa 16-18.11
  • Nuorten maajoukkueen talven leiri pidetään 3-6.1. - 2019. Mukaan kutsutaan myös Haastajaryhmän urheilijat.
  • Nuorten maajoukkueen kevään leiri pidetään 1-5.5. - 2019

    Marraskuun leirille kutsutaan kaikki Nuorten Maajoukkueen edustajat ja jos tilaa on, myös lähimmäs rajoja päässeet 2002-1996 syntyneet.

MAAJOUKKUEVALINNAT KAUDELLE 2019

Maajoukkueet 2019:

-          Aikuiset

-          23v  1995-1999 syntyneet

-          19v  2000-2001 syntyneet

-          17v  2002-2003 syntyneet

-          Talentryhmä 2004-2007 syntyneet

-           Haastajaryhmä: 1996-2003 syntyneet
 

     Nuorten maajoukkueen valinta kaudelle 2019 

· Ikäluokista 17v, 19v ja 23v valitaan Nuorten Suomen Cupin kolme parasta urheilijaa/ikäsarja/sukupuoli sekä SM-kisojen mitalistit (17v- sarjassa pikamatkalla ja supersprint-matkalla, 19v- sarjassa ja 23v- sarjassa pikamatkalla ja olympiamatkalla).

·  2003 syntyneistä 17v- maajoukkueeseen valitaan Nuorten Suomen Cupin 2 parasta ja SM-kisan (supersprint) 2 parasta/sukupuoli.

·  Kaikkien valittujen pitää olla alittanut 7.10. mennessä vähintään 2-tason rajoista jompikumpi uinti tai juoksu ja toisenkin rajan on oltava vähintään 3% päässä rajasta (sen sarjan rajoista, joissa tämän vuoden kilpailivat). 
Näin varmistetaan, että kaikki maajoukkueurheilijat ovat tasoltaan vähintään määrätyn tasoisia.  

Maajoukkueeseen 2019 valittujen pitää siis alittaa tulevan vuoden ikäsarjansa maajoukkuerajat 7.1.2019 mennessä ja haastajaryhmään valittujen 6.12 mennessä.  Tammikuun leirille kutsutaan kaikki vähintään haastajaryhmän rajat 6.12 mennessä alittaneet.

·  Tämän lisäksi valmennusvaliokunta voi valita muiden näyttöjen, esimerkiksi kv.kisojen perusteella max. 2 urheilijaa/ikäluokka/sukupuoli maajoukkueisiin, kunhan he ovat alittaneet vaaditut rajat.

Lisäksi osalle leireistä kutsutaan Haastajaryhmän urheilijat. Haastajaryhmälle on omat karsintarajat.

 

Marraskuun leirille kutsutaan kaikki 17-23v maajoukkueurheilijat, tammikuun leirille sekä maajoukkue- että haastajaryhmät.


Ne 2001 syntyneet, jotka ovat alittaneet 17v rajat tänä vuonna (7.10. mennessä), mutta eivät vielä 19v sarjan rajoja, kutsutaan marraskuun leirille ja 6.12. mennessä heidän pitää alittaa vähintään 19v sarjan haastajaryhmän rajat tullakseen valituiksi tammikuun leirille ja 7.1 mennessä maajoukkuerajat noustakseen 19v maajoukkueryhmään 8.1. lähtien.

Vuonna 1999 syntyneiden kohdalla kaikki, jotka ovat alittaneet 19v rajat tänä vuonna (7.10. mennessä), mutta ei vielä 23v sarjan rajoja, kutsutaan marraskuun leirille ja 6.12. mennessä heidän pitää alittaa vähintään 23v sarjan haastajaryhmän rajat tullakseen valituiksi tammikuun leirille ja 7.1 mennessä maajoukkuerajat noustakseen 23v maajoukkueryhmään 8.1. lähtien.

2003 syntyneet ovat vielä syksyn 2018 Talent- ryhmässä ja osallistuvat syksyn Talent- leirille. Heidän pitää alittaa 6.12 mennessä, joko 17v maajoukkue tai 17v haastajaryhmän rajat tullakseen valituksi 1.1.2019 jompaankumpaan ryhmään ja saadakseen kutsun tammikuun leirille.

    

400 m uinti 25 metrin altaassa (50 m altaassa +2 s /100 m), lähtö vedestä. Jos lähtö tapahtuu ylhäältä esim. kisassa, aikaan lisätään 2 sekunttia. Juoksutesti tehdään radalla.

      Aikuisten maajoukkueen valinta kaudelle 2019  (ITU-kisat: sprintti ja perusmatka) 

·     Valitaan SM-kisojen (sprintti ja perusmatka) 3 parasta / kv. kisojen menestyksen mukaan. Kaikkien valittujen pitää olla alittanut/ alittaa 7.10. mennessä molemmat 2-tason rajat (Miehet 400m uinti 4.40 ja 3km juoksu 9.20, naiset 5.00 ja 10.50). 

·     Lisäksi valitaan max. 2 urheilijaa/ sukupuoli, jotka ovat alittaneet uinnin 1-tason ja juoksun 2-tason rajat. 

·     Tämän lisäksi valmennusvaliokunta voi valita muiden näyttöjen perusteella 0-2 urheilijaa. 

     Haastajaryhmän valinta kaudelle 2019:
 

-Haastajaryhmään valitaan urheilijat, jotka ovat antaneet näyttöjä SM-kisoissa tai Nuorten Suomen Cupin kisoissa, mutta eivät yllä Nuorten Maajoukkueen karsintarajoihin 7.10. mennessä.

-Heidän pitää kuitenkin alittaa ensi vuoden sarjansa testirajoista vähintään toisessa lajissa +3%:n taso kakkosrajasta ja toisessakin lajissa +10%:n raja kakkostavoitteesta. Rajat on alitettava 6.12 mennessä ja näin tulee valituksi tammikuun 3-6.1 Pajulahdenleirille.

 ps. myös maajoukkuerajoja on mahdollista alittaa syksyn aikana ja vielä tammikuun leirilläkin haastajaryhmäläiset voivat yrittää alittaa myös maajoukkuerajoja. Lopullinen maajoukkue valitaan tammikuun leirin jälkeen.

 

KARSINTARAJAT 2018-2019:

  

Miehet yleinen

Miehet 23

M 19

M 17

Naiset yl.

Naiset 23

N 19

N 17

Uinti 400 m

1.TASO

4.30

4.40

4.45

4.55

4.50

5.00

5.10

5.20

 

2.TASO

4.40

4.50

5.00

5.10

5.00

5.10

5.20

5.35

Juoksu 3000 m

1.TASO

9.00

9.20

9.50

10.30

10.20

10.45

11.20

12.05

 

2.TASO

9.20

9.40

10.15

11.00

10.45

11.10

11.50

12.40


Haastajaryhmän rajat:

  

 

Miehet 23

M 19

M 17

 

Naiset 23

N 19

N 17

Uinti   

3% 2-rajasta

 

4.59.

5.09.

5.19.

 

5.19.

5.30.

5.45.

Uinti

10% 2-rajasta

 

5.19.

5.30.

5.41.

 

5.41.

5.52.

6.08.

Juoksu  

3% 2-rajasta

 

9.57.

10.33.

11.20.

 

11.30.

12.11.

13.03.

Juoksu  

10% 2-rajasta

 

10.38.

11.55.

12.06.

 

12.17.

13.01.

14.56.

 

Testiajankohdat päivitetään tänne liiton sivuille ja niistä tiedotetaan tietysti kotisivujen ja facebookin välityksellä: testitilaisuudet

Lisätietoa aiheesta saat:

Valmennuspäällikkö Mika Luoto mika.luoto@triathlon.fi

Päävalmentaja Paul Sjöholm paul.sjoholm@triathlon.fi

 

Nuorten maajoukkue kaudelle 2018- 2019

 

  • Joel Af Hällström
  • Triathlon Vantaa
     
  • Mikko Purhonen
  • Triathlon Vantaa
     
  • Timi Malinen
  • Helsinki Triathlon
     
  • Elias Kuusisto
  • Turun Urheiluliitto
     
  • Eetu Ovaska
  • Triathlon Vantaa
     
  • Reko Ojalainen
  • Kouvolan uimarit
     
  • Hermanni
    Taimisto
  • Vaasan Uimaseura
     
  • Kalle Turunen
  • Oulun Triathlon Club
     
  • Olli Elo
  • Stamina TC
     
  • Veikka Saren
  • Someron Esa
     
  • Ville-Valtteri
    Salonen
  • Aquaplus
     
  • Joona Lehtonen
  • Aquaplus
     
  • Johan Fredriksson
  • Triathlon Vantaa
     
  • Pyry Paloviita
  • Triathlonteam 226
       
  • Astrid Snäll
  • Turun Urheiluliitto
     
  • Tuuli Janhunen
  • Stamina TC
     
  • Saana Karttunen
  • KuTu Triathlon

 

      
  • Henrika Parviainen
  • TinySpeed Triathlon  

(loukkaantumisen vuoksi odotetaan lisänäyttöä)

 
         
Haastajat:        
  • Julia Kekkonen             
  • Triathlon Vantaa
       
  • Vilho
    Mäntyvaara
  • TeiskoTriathlon
       
  • Onni Järvinen
  • Triathlon Vantaa
       
  • Ida Kontkanen
  • Triathlonteam 226
       
  • Leevi Hietanen
  • Turun Urheiluliitto
       
      
       
  • Eetu Palvanen          Nastola Triathlon
      

 

      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
   
    
    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
   
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    

Ilmoittautuminen Triathlonliiton maajoukkueeseen