Käringsundissa kisattiin eilen kauden viimeiset SM-kisat perus- ja supersprinttimatkoilla

2.9.2018

Naisten yleisen sarjan voittaja Anni Antikainen, hopeamitalisti Venla Koivula-Huttunen ja kisan kolmas Vera Vilaca
Naisten yleisen sarjan voittaja Anni Antikainen, hopeamitalisti Venla Koivula-Huttunen ja kisan kolmas Vera Vilaca
Miesten yleisen sarjan SM-mitalikolmikko ja kisan yleisen sarjan toinen Georgii Kaurov
Miesten yleisen sarjan SM-mitalikolmikko ja kisan yleisen sarjan toinen Georgii Kaurov

Sekä kisapaikka että olosuhteet kisaan olivat optimaaliset

Yleisissä sarjoissa mestaruudet menivät Triathlon Vantaan Joel af Hällströmille ja Team Manyonen Anni Antikaiselle. Yleisessä sarjassa suomalaisia haastoi Georgii Kaurov Venäjältä ja Vera Vilaca Portugalista. Georgii tuli miesten kisassa toiseksi ja Vera naisten kisassa kolmanneksi.

Miesten yleisen sarjan SM-mitalikolmikko:

1. Joel af Hällström (Triathlon Vantaa), 2. Arttu Hirsi (Triathlon Vantaa) ja 3. Ilkka Utriainen (Turun Urheiluliitto)

Naisten yleisen sarjan SM-mitalikolmikko:

1. Anni Antikainen (Tean Manyone), 2. Venla Koivula-Huttunen (Aqua Plus Triathlon) ja 3. Janina Saarnio (Turun Urheiluliitto)

Nuorten sarjojen sijoitukset:

23v sarjan mestaruudet menivät Leevi Hietaselle (Turun Urheiluliitto) ja Maisa Tuliniemelle (Tritahlon Suomi). 19v sarjan mestaruudet menivät Timi Maliselle (Helsinki Tritahlon) ja Julia Kekkoselle (Triathlon Vantaa).

17v ja 15v sarjan mestaruuksista kisattiin super-sprintti matkoilla. 17v sarjan mestaruuden veivät Ville-Valtteri Salonen (Aqua Plus Triathlon) ja Elna Rikkinen (X-Tri Lahti). 15v sarjassa voittajia olivat Johan Fredriksson (Triathlon Vantaa) ja Julia Tuura (Hyvinkää Tritahlon).

Masters-sarjat:

Masters sarjoissa SM-mitalaita jaettiin 15 sarjassa (9 miehissä ja 6 naisissa). Miesten masters-sarjojen nopein oli 45-49 sarjassa kilpaillut Tomi Kanto ja naisten puolella nopein oli 35-39 sarjassa kilpaillut Jenny Pettersson.

Ahvenanmaan tulokset: http://www.championchip.ee/results/1159

Nuorten Cupin voittajat olivat:

15v: Johan Fredriksson ja Saana Karttunen

17v: Veikka Sarén ja Aino Huhtanen

19v: Timi Malinen Ja Julia Kekkonen

23v: Leevi Hietanen ja Maisa Tuliniemi

Lopulliset Cupin tulokset tulevat lähiaikoina sivuillemme.